Dang Humması nedir? Belirtileri nelerdir? Bulaşıcı mıdır?

Türkiyede ünlü oyunculardan birisi olan Leyla Hanım biliyorsunuz ki dang Humması adında bir hastalığa yakalandı. Bunun üzerine dan konması hastalığının bulaşıcı olup olmadığı konusunda, ve bu hastalığın ne olduğu konusunda insanlar araştırmalar yapmaya başladılar. Vatandaşlar ise bu hastalığın ne olduğunu merak ediyor. Peki dang Humması nedir? Belirtileri nelerdir? Dang Humması hastalığı bulaşıcı mıdır? Dang Humması hastalığının nedenleri nelerdir? İşte bunların tüm detaylarını Şimdi sizlere aktaracağız..

Dang Humması hastalığı nedir ?

Dang Humması, İngilizce adı ile Dengue Fever, dan virüsü kaynaklı Bir enfeksiyon çeşididir. Oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Sivrisineklerden çok rahat bir şekilde vücudunuza Dunk virüsü bulaşabilir. Sivrisinekler Dunk virüsü Taşıyan en önemli canlılardır. İnsanların kemikleri kırılır gibi şiddetli bir şekilde ağrı çekmesine neden olduğundan dolayı, dang Humması hastalığının diğer adı kırık kemik hurması olarak da bilinir. Dark olması hastalığının bazı semptomları vardır. Bu semt onlardan bazıları ise baş ağrısı, Tıpkı kızamık olmuşsunuz gibi cilt kızarıklıkları ve kaslarda ve eklemlerde aşırı bir şekilde ağrılar gerçekleşir.
Bu aralar öyle yoğundur ki dayanılmaz bir hale gelir. Vücudumuzdaki bütün kemiklerin kırıldığı hissedersiniz. İnanılmaz bir baş ağrısı, ve kaslarınızda inanılmaz bir acı hisseder ve hareket edemezsiniz. Dang Humması çok az sayıda insanda Hayatı viski haline gelebilen bir hastalıktır. Tam olarak öldüren ve ölümcül bir hastalık değildir. Genelde hemorajik ateş olup, damarlardaki kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu gibi durumlarda ise kanama ve sızıntının yanısıra düşük seviyede kan görülmesi ne neden olur. Böyle durumlarda Tabii ki ölüm sebebi olabiliyor. 2. bir ismi ise dank şoku sendromudur ve tehlikeli derecede Düşük tansiyona neden olur. Böyle durumlarda da ölümcül olma olasılığı vardır.

Dang virüsü kaç türlüdür?

Dang virüsünün dört farklı türü bulunmaktadır arkadaşlar. Virüslerin bir türlü kişiye bulaştığında hayatının sonuna kadar bu virüs tipine karşı korunur. Tabii ki sadece korumakla kalmaz. Bununla birlikte diğer 3 virüsten sadece kısa süre için korunabilir. Ancak Daha sonrasında bu diğer 3 virüsten Herhangi biriyle kaparsanız, İşte o zaman ölebilirsiniz.!
Henüz insanoğlunu bu virüsten koruyan herhangi bir aşı ya da tıbbi bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak Tabii ki dang Humması virüsünü önlemek mümkündür. Bunun başka Yolları mevcuttur. İnsanların şu anda yapabilecekleri tek şey sivrisineklerden kendilerini koruyup ısırılma sayısını azaltmaktır. Bunun haricinde ise belediyeler daha çok ilaçlama yaparak Sivrisineklerin daha az olmasını sağlayabilirler. Dang Humması virüsüne yakalanan kişi, yapabilecek pek fazla bir şey olmadığından, sadece yeterli miktarda sıvı tüketerek iyileşme yollarını denemek zorundadır. Durum çok daha ciddi ise, damardan sıvı alımı ya da kan nakli setinde vücutta değişiklikler yapılarak acıyı azaltma yolunda çalışmalar yapılabilir.
Türkiye’de çok az görülen bu vaka, 1960 yılından bu yana Dünyanın her yerinde çok sık olarak görülmektedir. Dang Humması virüsü 1960’lardan bu yana bir çok sayıda insanın ölümüne sebep olmuştur. Bir yılda Ortalama olarak 50 ile 100 milyon arası insandan konması bir üstüne yakalanmaktadır. Tabii ki dünyada bilim insanları tarafından bu virüsü doğrudan tedavi etme ya da tamamen yok etme amaçlı bir aşı ya da ilaç üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Ancak şimdiye kadar dang Humması virüsünün çaresi bulunmamıştır. Tüm bunların yanı sıra, sivrisineklerden korunmak için çok farklı Yolları denemek gerekmektedir. Evlerin penceresine takılan Teller, odalarda kullanılan prize takılan cihazlar ve spreyler gibi…
Bak virüsü ilk olarak 1779 yılında keşfedilmiştir. 20 yüzyılın başında bilim insanları hastalığından virüsünden kaynaklandığını ve sivrisinekler tarafından insanlara ulaştırıldığını ve yayıldığını öğrenmişlerdir.

Dang humması virüsü bulaşıcı mıdır? nasıl bulaşır?

Dang Humması Virüsü, çoğunlukla sivrisinekleri, Özellikle de aedes türü sivrisinekler tarafından bulaştırılır. Bu sinekler genellikle gündüzleri görülmekte ve gündüzleri yaşamaktadırlar. Tek bir ısırık da bir insanı felç edercesine, Bank olması virüsünü bütün vücuduna enfekte edebilirler.
Dang humması ,birisini bulaştırmadan ve yaygınlaşmasının çeşitli sebepleri vardır. Dang Humması virüsü bulunan bir insanı ısıran bir sivrisinek, birisi kendi içerisinde barındırarak diğer insanlara yaymaktadır.
Bu sivrisinekler virüsü bağırsakları içerisinde yaşatırlar. Yaklaşık 10 15 gün sonra ise bir üst sivrisineğin tükürük bezlerine yayılarak salya oluşturur. Tabii ki bu durumda sivrisineğin ürettiği sal ya da dang virüsü ve mevcut bulunmaktadır. Tabii ki bu durumda sivrisineğin ürettiği salya da dang humması virüsün ve mevcut bulunmaktadır bu sivrisinek ısırdığı bütün insanlar bu virüsü kapacaktır. Yani dang Humması virüsü bulaşıcıdır arkadaşlar.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın